EDM to nieszablonowy oraz wyjątkowo precyzyjny proces obróbki elektroerozyjnej, w którym przedmiot obrabiany z typowo przewodzącego materiału ma cechy powstałe w wyniku kontrolowanej erozji elektrycznej materiału za pomocą wyładowań elektrycznych (iskier). W podstawowym założeniu obróbka elektroerozyjna dotyczy dwóch elektrod (elektrody głównej i elektrody roboczej). Gdy natężenie pola między dwoma elektrodami jest wystarczająco wysokie, dielektryk załamuje się, przepływa prąd i materiał jest usuwany z obu elektrod. Należy podkreślić przy tym, że przepływ prądu między elektrodami nie jest stały. Obróbka elektroerozyjna jest wyjątkowo dokładna dla przedmiotu obrabianego. Dlaczego warto stosować obróbkę elektroerozyjną? Jakie są jej zalety i na co zwrócić uwagę? O tym piszemy poniżej!

Obróbka elektroerozyjna to świetna metoda

Coraz więcej podmiotów korzysta z metody EDM (obróbki elektroerozyjnej) do tworzyw sztucznych. Ma ona głównie zastosowanie w branżach, które wymagają stworzenie precyzyjnych części. Powyższe rozwiązanie sprawdziło się wielokrotnie i służy jako technika, która uzupełnia tradycyjne procesy produkcyjne w postaci np. frezowania. Obróbka elektroerozyjna doskonale sprawdza się w produkcji trudnych do wykonania kół zębatych, komponentów mechanicznych i prototypów do szybkiego toczenia. Pamiętajmy o tym, że istnieje kilka rodzajów obróbki elektroerozyjnej o których piszemy poniżej!

Rodzaje obróbki elektroerozyjnej

Poniżej przedstawiamy klika rodzajów wykorzystywanej metody obróbki elektroerozyjnej:

Obróbka elektroerozyjna – dlaczego warto ją stosować?

Poniżej przedstawiamy zalety, które są powiązane z obróbką elektroerozyjną:

Wady obróbki elektroerozyjnej

Jak pracować przy użyciu obróbki elektroerozyjnej?

Zalecamy stosowanie się do poniższych kroków celem uzyskania najlepszych efektów przy obróbce elektroerozyjnej.

  1. Jeżeli masz możliwość, to rozluźnij wykończenie powierzchni. Można wtedy tworzyć element z mniejszą ilością przejść przy większym natężeniu prądu i polepszonej szybkości usuwania materiału.
  2. Zaprojektuj lub przygotuj część tak, aby ilość materiału usuwanego przez EDM była stosunkowo niewielka. Użyj tradycyjnych technik obróbki, aby usunąć większość materiału za pomocą operacji wykończeniowych wykonywanych przez obróbkę elektroerozyjną. Dzięki temu ograniczysz koszty produkcji.
  3. Jeżeli otwory mają zostać powiększone, bądź przekształcone przy użyciu obróbki elektroerozyjnej to preferuje się otwory przelotowe, zamiast otworów ślepych. Dzięki temu płyn dielektryczny łatwiej przejdzie przez obrabiany obszar.
  4. Ustal procedurę czyszczenia w przypadku wystąpienia korozji galwanicznej.

Obróbkę edm można stosować do obróbki prętów paliwowych, produkcji wielkoseryjnej i wielu innych czynności. Ma ona zastosowanie również w przypadku produkowania delikatnych i małych części (nawet do kilkudziesięciu mikrometrów). Prąd elektryczny stanowi podstawy technologii maszyn, które wykonują drążenie otworów na tyle dokładnie, że nie trzeba potem polerować produktów obróbki. Jest ona świetnym rozwiązaniem dla obrabiania materiałów trudnoskrawalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.