Obróbka CNC lub komputerowe sterowanie numeryczne pojawiły się jako szybsza i bardziej wydajna strategia produkcyjna. Dzięki tej technologii produkowane są części przy pomocy zaprogramowanych frezarek, tokarek,  bądź maszyn EDM, które jednocześnie usuwają warstwę materiału z obrabianego przedmiotu. Innym rozwiązaniem jest obróbka ręczna, która nie jest sprzętem typowo programowym i powinna być obsługiwana manualnie przez specjalistów. Każda z tych masz posiada pewne zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed ich zakupem.  Na co zwrócić uwagę? Jakie są różnice pomiędzy frezarką manualną, a maszynową? O tym piszemy poniżej!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie milling-1151344_1920-3-1024x768.jpg

Która technologia jest lepsza? 

Zalety obróbki CNC mają znacznie większą przewagę nad obróbką manualną. Niemniej jednak, wielu producentów korzysta z manualnej formy obrabiania, jeżeli tworzą np. prototypowe części. Niezwykle istotne jest to, by wybrać prawidłową technikę produkcyjną części, gdyż jest to pierwszy krok w kierunku dobrze zrobionego projektu. Aby mieć świadomość tego, które rozwiązanie zastosować na daną okoliczność, postanowiliśmy przedstawić zalety oraz zasady obróbki maszynowej CNC i obróbki manualnej. 

Jak odróżnić tokarkę manualną od tokarki CNC?

Główna różnica między tokarką ręczną, a obrabiarką CNC to dokładność i czasochłonność. Perfekcyjne i zautomatyzowane cięcie przy pomocy maszyny CNC nie jest możliwe do wykonania przy frezarce manualnej. Wynika to również z faktu, że obróbka CNC dokonuje czynności w krótszym czasie i mniejszej cenie. Niestety używanie tokarki CNC wymaga posiadania znacznego doświadczenia, podczas gdy w tokarce manualnej taka wiedza nie jest konieczna. 

Jak działa CNC? 

Automatyczna obróbka CNC wymaga plików cyfrowych z instrukcjami cięcia i oprzyrządowania. Mając tego świadomość trzeba podkreślić, że proces tworzenia produktu przy użyciu CNC wymaga posiadania różnych narzędzi. Ponadto inżynierowie i operatorzy zajmujący się maszynami CNC tworzą specjalistyczne programy, które mają za zadanie współpracować z maszynami CNC. Obsługa tych masz odbywa się automatycznie, gdyż zastosowanie ma tutaj oprogramowanie CAD. Model 3D, który jest stworzony przez program na za zadanie określić właściwości i wielkość produkowanego obiektu. 

Jak działa frezarka i obróbka ręczna? 

Frezarki manualne są sterowane ręcznie. Dzięki temu operatorzy mogą tworzyć dużą ilość produktów na swój indywidualny sposób. W praktyce operatorzy mogą na jednej maszynie robić różne rozmiary elementów według różnych szablonów. Pamiętajmy, że frezarka manualna jest bardziej czasochłonna i wymaga większego skupienia w procesie produkcji w porównaniu do maszyny CNC, która działa na zasadzie automatyki. 

Obróbka skrawaniem CNC – zalety obróbki

Możesz także porównać i przeciwstawić obróbkę manualną i obróbkę CNC, rozumiejąc zalety każdej z nich. Poniżej przedstawiamy przyczyny dla których warto używać maszyny CNC do obróbki produktu. 

Precyzja

Jedna z podstawowych zalet obróbki CNC to dokładność i wszechstronność produkowanych elementów. Wiele branż wykorzystuje obrabianie przy użyciu CNC do tworzenia części oraz komponentów z uwagi na precyzyjną produkcję części, rentowność, dokładne cięcia. CNC sprawia, że możemy produkować szereg nieszablonowych metali. Ponadto jeden człowiek wystarczy do obsługi kilku maszyn CNC.

Perfekcyjność i skala

Obrabianie przy użyciu CNC jest sterowane za pośrednictwem komputerów, co eliminuje możliwość wystąpienia ludzkiego błędu. Obsługa komputera, zamiast całej maszyny w sposób manualny jest szybka, niezawodna i precyzyjna. Wszystkie te cechy sprawiają, że produkcja przebiega sprawniej przy użyciu CNC w porównaniu do manualnej frezarki. 

Redukcja czynnika ludzkiego i prostota konserwacji 

Używanie maszyny CNC i obróbka skrawaniem CNC nie wymaga posiadania dużej ilości pracowników. Jeden specjalista wykona szereg zadań związanych z produkcją. Dodatkowo sprzęt łatwo się konserwuje mimo tego, że realnie pracuje 24h/dobę. 

Hurtowa produkcja i bezpieczeństwo 

Kolejna z zalet jest taka, że obróbka skrawaniem cnc może powielać produkcję jednego elementu wielokrotnie w hurtowych ilościach. Wynika to z faktu, że dany komponent projektuje się w konkretnym rozmiarze i wycięciu przy użyciu programu. Obsługa sprzętu CNC jest bezpieczna, gdyż operator znajduje się daleko od jej fizycznych osprzętów. 

Zalety obróbki manualnej 

Wydaje się, że w pełni zautomatyzowana i zaprogramowana maszyna oraz technologia CNC jest niezastąpiona. Niemniej jednak frezarka ręczna również posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest to produkt nadal atrakcyjny. 

Niskie koszty 

Frezarka manualna może być użyta do wyprodukowania części z tworzyw sztucznych oraz metalu. Jest to maszyna, która generuje mniejsze koszty jeżeli tworzymy niskobudżetowe projekty w małej ilości. Za pomocą frezarki ręcznej możemy tworzyć obrabiany przedmiot na różne sposoby. Cały proces odbywa się manualnym ruchem roboczym przez pracownika, który dobiera fizycznie zakres średnicy wiertła. W małej ilości pracy, frezarka manualna doprowadza do niskich kosztów produkcji. Jeżeli zależy nam na wykonywaniu czynności w sposób hurtowy, to obróbka skrawaniem CNC i frezowanie cnc będzie lepszym rozwiązaniem, niż przy użyciu manualnej frezarki.

Frezarka manualna dobra do metalu 

Frezarki manualne potrzebują konkretnych narzędzi i czasu do wykonania produkcji. Taka metoda jest zalecana do stosowania na prostych kształtach metalowych, ponieważ jest stosunkowo tania. 

Różne maszyny CNC 

Obrabianie materiału przy użyciu CNC może odbywać się przy użyciu kilku rodzajów sprzętu: 

Obróbka CNC, a manualna – koszty 

Poniżej przedstawiamy różnicę w kosztach podczas używania maszyny CNC, a frezarki manualnej. 

Obróbka CNC – zastosowanie

Frezarka CNC i maszyny CNC są często wykorzystywane do kilku sektorów, które przedstawiamy poniżej: 

Co jest bezpieczniejsze?

Frezowanie manualne nie jest zajęciem bezpiecznym, gdyż wymaga od operatora dotykania sprzętu. Używanie maszyn CNC jest wyjątkowo bezpieczne, gdyż wszystkie operacje wykonuje program, bez fizycznej ingerencji człowieka. Maszyna znajduje się poza pracownikami, a całość procedury odbywa się w bezpiecznym miejscu. Oznacza to w praktyce, że frezowanie CNC i obróbka przy zastosowaniu tej technologii jest znacznie bardziej bezpieczna, aniżeli frezowanie manualne. Dodatkowo CNC jest bardziej precyzyjne i lepiej produkuje elementy na masową skalę dzięki zaprogramowaniu i zautomatyzowaniu czynności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.