Odlewanie – ma ponad 6000 lat i nadal jest powszechnie stosowane. Postępy w technologii tego procesu umożliwiły odlewanie wysokiej jakości części o wąskich tolerancjach. Obróbka CNC jest również wszechobecna, ale znacznie nowsza. Czy kiedykolwiek myślałeś o skrawaniu swoich zwykłych odlewów? A może zastanawiasz się jaką metodę wybrać, aby zrealizować swój projekt? W tym artykule przedstawimy dwa procesy produkcyjne i omówimy zalety i wady każdego z nich. Stal nierdzewna, żeliwo ciągliwe i inny materiał mają konkretne właściwości w przedmiocie obrabianym. Jak wdrażać zalety geometrii płytek? Lepsze jest odlewanie, czy obróbka stali nierdzewnej? Jakie wiążą się z tym wady i zalety? O tym piszemy poniżej!

odlewanie stali nierdzewnej

Co to jest odlewanie?

Odlewanie to starożytne rzemiosło, które jest nadal używane w wielu formach. Istnieje wiele rodzajów odlewów, ale wszystkie wykorzystują formy. Stopiony metal jest następnie wlewany lub umieszczany w takiej matrycy, gdzie stygnie i twardnieje do swojej ostatecznej postaci. Rdzenie lub wkładki mogą tworzyć złożone geometrie wewnętrzne. Po utwardzeniu część jest czyszczona i poddawana przebiegu obróbki cieplnej do pożądanego wykończenia powierzchni. Czasami ta dodatkowa operacja obejmuje opracowanie przy pomocy CNC w celu uzyskania węższych tolerancji. Przykładami takich odlewów są koła pociągów, pedały autobusów, łopatki turbin i bloki silników. Są używane w prawie każdej branży, w tym w motoryzacji, lotnictwie, produktach konsumenckich i urządzeniach medycznych. Odlewanie stosowane jest na żeliwo sferoidalne hartowane izotermicznie.

Co to jest obróbka i toczenie CNC?

Obróbka CNC, czy toczenia CNC są należą do technologii produkcji zwaną metodą subtraktywną, co oznacza, że ​​narzędzie skrawające usuwa materiał w celu uzyskania pożądanej geometrii. Program komputerowy używający kodu mówi maszynie, gdzie ma się poruszać i jak ciąć. Taki proces może produkować bardzo precyzyjne części, które wykorzystywane są praktycznie wszędzie. Metalowe obudowy laptopów, drobne elementy wewnątrz telefonów komórkowych, podzespoły lotnicze i motoryzacyjne, a także osprzęt i przyrządy produkowane są metodą obróbki CNC.

Wybór metody produkcji na podstawie geometrii – CNC, czy odlewanie

Podczas projektowania części zwykle zaczyna się od metody produkcji, aby można było zaplanować realistyczne, osiągalne cechy, które są dobrze dopasowane do sposobu pracy. Z drugiej strony funkcja części może wymagać określonego rozmiaru, kształtu lub geometrii, co z kolei może wręcz dyktować konkretny proces produkcyjny. Obróbka CNC i odlewanie są dostosowane do konkretnej specyfikacji.

Na przykład niektóre projekty wymagają znacznego usunięcia materiału z początkowego bloku metalowego. Zajęłoby to dużo czasu i doprowadziłoby do nadmiernego marnotrawstwa tworzywa, więc taki przypadek może być dobrym kandydatem do odlewania. Dobrym przykładem są puste części o cienkich ściankach i dużych wnękach. Złożone figury są również dobrymi kandydatami do odlewania, ponieważ wymagają skomplikowanych rozwiązań i długich czasów obróbki.

Odlew to świetny proces upraszczania projektu pojedynczej części lub całego zespołu. Zamiast obrabiać wiele małych elementów, a następnie je montować, można odlać całość jednorazowo i uniknąć wielu etapów montażu.

Jednak niektóre funkcje są trudniejsze do osiągnięcia wybierając tę metodę. Podcięcia lub elementy wewnętrzne będą złożone i wymagają skomplikowanych form z rdzeniami i wkładkami. Odlewy obligują również, aby wszystkie części miały kąt spirali. Do obróbki CNC lepiej nadają się duże lub nietypowo grubościenne części. Podczas odlewania te geometrie są trudne do wypełnienia i równomiernego chłodzenia. Skrawanie CNC jest idealne dla grubych części, które wymagają dużej precyzji. Pamiętajmy jednak, że cięcie może tworzyć opory skrawania, które utrudniają cięcie. CNC wykorzystuje płytki węglikowe, które działają w strefie skrawania.

Zalety i wady

Oprócz różnic w geometrii procesy odlewania i obróbki mają swoje zalety i wady. 

Odlewanie – wady i zalety 

Obróbka CNC wady i zalety 

Odlewanie, czy obrabianie? 

Znając powyższe fakty wybrałbyś odlewanie nad obróbką lub odwrotnie? Kilka kluczowych rzeczy do rozważenia to etap rozwoju, liczba wymaganych części, zmienność wymagań i omówiona wcześniej geometria części.

Obróbka CNC stała się bardzo powszechnym rzemiosłem, ale wciąż jest miejsce na odlewanie! Każda metoda produkcji ma swoje zalety. Zamiast prowadzić działalność jak zwykle, spróbuj ponownie ocenić swój projekt, aby sprawdzić, czy lepiej nadaje się do odlewania lub do obróbki CNC w oparciu o atrybuty takie jak: geometria części, ilość, potrzeby jakościowe i harmonogram.

Przewaga obróbki stali nierdzewnej przy użyciu CNC

Czynniki, które sprawiają, że obróbka CNC jest lepsza niż odlewanie stali nierdzewnej.

Oto kilka przykładów dla obróbki CNC stali nierdzewnej, które czynią ją lepszą alternatywą dla odlewów ze stali nierdzewnej.

Ze względu na wyżej wymienione zalety obróbki CNC stali nierdzewnej, odlewy ze stali nierdzewnej zostały szybko nią zastąpione i okazały się przydatne w wielu zastosowaniach.

Podsumowanie tematyki CNC i odlewania

Ogólnie rzecz biorąc, frezowanie CNC jest alternatywą dla odlewania stali nierdzewnej, ponieważ zapewnia szybkie tworzenie produktu, zachowuje błyszczące wykończenie powierzchni oraz zapewnia wysoką wytrzymałość i trwałość produktom z tego materiału. Jednak w przypadku różnych części można również zastosować różne technologie, takie jak CNC, toczenie, wiercenie itp.